НАВЧАННЯ ПІД ЧАС ВІЙНИ: РОЛЬ ВИКЛАДАЧІВ ДЛЯ СТУДЕНТІВ

Ось уже третій тиждень триває навчання у дистанційному форматі. Думки з цього приводу розділилися: одні вважають, що ніякого навчання під час війни бути не може, інші – що освітній процес повинен тривати незважаючи ні на що. Психологи ж підтримують відновлення навчального процесу, але мають деякі зауваження та рекомендації до його організації.

Головна мета дистанційного навчання під час війни – не засвоєння нових знань, а психологічна підтримка, спілкування, переключення уваги, збереження психічного здоров’я здобувачів освіти через повернення до рутинних справ.

Зараз кожен із нас – опора для іншого. І саме зараз для студентів ми – значно більше, ніж викладачі. Будь-який дорослий, який перебуває поруч із підлітком чи юнаком, який може відчувати стабільність, обличчя якого зберегло жвавість, хто знаходить у собі сили дивитися в очі, може пояснювати, що відбувається, витримати погляд того, кому складно, витримати напруження, – є маяком і джерелом зцілення. Зараз ми всі – маяки та джерела зцілення для тих, хто поруч із нами.

Важливо пам’ятати, що через дію стресу когнітивні й розумові процеси у всіх людей уповільнюються. Механізм стресу такий, що раціональне сприйняття інформації вимикається. У таких умовах інформація буде сприйматися повільніше.

Важливо уникати негативних оцінок, обліку відвідування, об’ємних домашніх завдань тощо — навчання повинно стати допомогою студенту, а не черговим стресом та хвилюваннями.

Зараз не час фокусуватися на вивченні нового та складного матеріалу. Заняття мають бути орієнтованими на повторювання — це буде ефективніше.

Не забувайте про загальні правила дистанційного навчання та гігієну користування гаджетами. Благо в нас вже є досвід минулих років і ми знаємо, що і як потрібно робити.

Ставтеся з розумінням до розсіяності, неуважності й інертності деяких студентів під час онлайн-занять.

Викладачі мають підбадьорювати студентів, а не залякувати негативом на парах. А відволікатися варто лише на підтримку та турботу, а не на актуальні новини.

Навчання в такий складний час — це новий виклик для педагогів, але знайте, що безумовна любов до студентів та підтримка допоможе стабілізувати їх психологічний стан.

Пам’ятайте, якщо ви зауважили, що ваш студент надто тривожний, плаксивий або агресивний, одразу зверніться до психолога коледжу для подальшої психологічної підтримки студента.

Ну і наостанок, не забувайте турбуватися про себе і намагайтесь не починати роботу без ресурсу. Правило кисневої маски ніхто не відміняв: спочатку на себе, потім на дитину, студента, інших людей Якщо вчасно не подбати про себе ми нікому нічим допомогти не зможемо.

 

Практичний психолог

Папп Е. Й.