Петро Дмитрович Яцик - один з найвизначніших меценатів в українській історії.

7 липня 2021 року виповнюється сто років від дня народження канадського підприємця українського походження, мецената і філантропа Петра Яцика, відомого своїм вагомим внеском у фінансування українознавства на Заході та в Україні.

 

Моя філософія життя завжди була дуже проста: «Мале зроблене є завжди більше, ніж балаканина про найбільші подвиги».

Петро Яцик

Яцик Петро Дмитрович — канадський підприємець українського походження, відомий меценат і філантроп. Він є одним із спонсорів Інституту українських студій Гарвардського університету (США), Енциклопедії українознавства, Центру досліджень історії України ім. П.Яцика при Альбертському університеті (Канада), Освітньої фундації ім. Петра Яцика (її фонд налічує 4 млн. доларів), Українського лекторію в Школі славістики та східноєвропейських студій при Лондонському університеті, документаційного центру в бібліотеці ім. Джона П.Робертса при Торонтському університеті.

Народився  Петро Дмитрович Яцик 7 липня 1921 року селі Верхнє Синьовидне на Львівщині у селянській родині. Закінчив семирічку, а потім навчався на сільськогосподарських та залізничних курсах. Працював помічником машиніста. У 1944 р. емігрував до Німеччини, де навчався у вищій школі Регенсбурга. Вступив до Українського технічно-господарського інституту, в якому завзято вивчав англійську, німецьку, іспанську мови та економіку.

У 1949 р. здійснив  переїзд з родиною до Канади, де досягнув значних успіхів як підприємець. На початку, як сам розповідав із «сімома долярами у кишені», не цурався жодної роботи, працював у ресторані, мив посуд. І вже в 1950 р. разом із партнерами відкрив українську книгарню «Арка» в Торонто.  Через два роки відкрив меблевий магазин, а потім увійшов співвласником у будівельну фірму, яка стала справою його життя і принесла йому мільйонні статки. З часом уже власник і президент приватної будівельної фірми PrombankInvestment Limited Петро Яцик став одним з найбагатших канадців і найбагатшим українцем у світі.

Справою свого життя він вважав щиру допомогу Україні, пояснював необхідність ґрунтовної освіти, вчив не жити у світі ілюзій, а самокритично дивитися на себе і працювати без упину.

«Убогий духом не може бути багатим, незважаючи на те, скільки грошей він має», – любив повторювати Петро Яцик.

Ще з кінця 50-тих років Петро Яцик почав направляти значні кошти на реалізацію різноманітних наукових та культурних проектів української діаспори. Він став першим меценатом багатотомної «Енциклопедії українознавства», що видавалися у повоєнні роки. Найбільш відомим проектом, профінансованим П. Яциком, стало видання англійською мовою «Історії України-Руси» М. Грушевського. На переклад і друк цієї монументальної праці меценат пожертвував 15 млн. доларів.

Благодійницька діяльність П. Яцика зробила його знаним і популярним серед українців у західному світі.

Петра Яцика обирають почесним доктором права Гарвардського університету, він входив до Наглядової ради Колумбійського університету, став науковим консультантом Альбертського і Торонтського університетів.

Він уперше виступив з пропозицією проведення в Україні мовного конкурсу серед молоді. Цю ідею підтримала Ліга українських меценатів, що об’єднує представників бізнесу багатьох країн світу. Вони надали спонсорську підтримку у проведенні конкурсу та нагородженні його переможців. Вагомий внесок у фінансуванні конкурсу зробив сам Петро Яцик.

Перший Міжнародний конкурс знавців української мови було проведено у 2000 році.  Помер бізнесмен і меценат 1 листопада 2001 року в Торонто За рішенням Ліги українських меценатів, конкурсу було присвоєно його ім’я.

Петра Яцика нагороджено «Почесною відзнакою Президента України» у 1996 році, а до свого вісімдесятиліття — орденом князя Ярослава Мудрого Указом Президента України Л. Д. Кучми.

 

Вислови Петра ЯЦИКА:

Бізнес - справа чесних людей.

Найкоротший шлях здобути гроші? Пограбуйте банк. То відразу матимете їх. Нічого йти в бізнесмени, якщо маєте в душі тільки мрію про багатство. Потрібні ще совість, знання і порядність. Хочеш бути бізнесменом – то ставай добрим бізнесменом.

Вважаю за свій обов’язок віддячити Богові, що дав мені можливість бути сильнішим за слабших. І це також моя приємність – платити бідним чи слабшим, що я сильніший.

Убогий духом не може бути багатим, незважаючи на те, скільки грошей він має.

Все залежить від совісті людини, а не від її становища в суспільстві.

Найважливіша цінність одиниці й держави – це сила, яку дають освіта, гроші й армія. Освітлюють красу, але рахуються тільки з силою. А ми ці ділянки занедбували багато-багато років.

 

https://leopolis.news/post/38174/petro-yacyk-ya-starayusya-vlojyty-nogu-mejy-dveri-do-garvardu

https://www.ukrinform.ua/rubric-diaspora/2335425-cej-den-v-istorii-pamat-petra-acika.html

https://www.youtube.com/watch?v=v5WSy7-YrHw